Jak czyścić złoto z cyrkoniami?

Metale szlachetne, które wykorzystuje się w biżuterii, są piękne i zawsze wysokiej jakości. Kłopot w tym, że ze względu na to, w jaki sposób użytkuje się biżuterię, po pewnym czasie zaczyna ona tracić swój blask. Dzieje się tak, ponieważ przylega ona do ciała i gromadzi się na niej brud, ale też często zachodzą reakcje chemiczne, które sprawiają, że wygląda po prostu nieestetycznie. Z tego względu wiele osób zadaje sobie pytanie: w jaki sposób czyścić biżuterię wykonaną z metali szlachetnych, jednocześnie uważając, aby jej nie uszkodzić? Postanowiliśmy na nie odpowiedzieć w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Właściwości cyrkonii

Zanim przejdziemy do oczyszczania metali szlachetnych, warto najpierw poznać właściwości cyrkonii, czyli kamienia, który również jest dziś częścią naszego wpisu.

Cyrkonie to syntetyczne kamienie bardzo często stosowane w jubilerstwie ze względu na swój bardzo ładny wygląd i łatwość obróbki. Powstaje on z dwutlenku cyrkonu i w wyniku szlifowania można nadać jej kształt i wygląd bardzo drogiego kamienia szlachetnego, mimo że jest to jeden z najtańszych materiałów spotykanych w biżuterii. Dlaczego jest tak popularna? Ponieważ odpowiednio przygotowana uchodzi za naprawdę dobrą imitację diamentu i często bywa z nim mylona.

Co istotne - cyrkonie są dosyć wytrzymałe, dlatego wykorzystuje się je nie tylko w jubilerstwie, ale również w medycynie czy do wyrobu ostrzy ceramicznych. Nie są tak twarde jak diament, ale z pewnością są bardziej odporne na uszkodzenia, niż niektóre metale, z którymi się je łączy.

Jak czyścić złoto z cyrkoniami?

Wspomniane wyżej cyrkonie najczęściej można spotkać w biżuterii srebrnej oraz złotej, z czego znacznie bardziej powszechne są w tym pierwszym wariancie. Jeśli już jednak posiadamy pierścionek złoty z cyrkonią, to warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby zawsze wyglądał on ładnie i schludnie.

Zacznijmy od czyszczenia samego kamienia. Zazwyczaj do tego typu operacji na kryształach i kamieniach szlachetnych dostępne są różnego rodzaju specjalistyczne środki. W przypadku cyrkonii nie są one jednak konieczne. Najłatwiejszym sposobem na oczyszczenie cyrkonii jest znana od dawna metoda zimnej kąpieli w delikatnym mydle, a następnie szczotkowanie miękką szczoteczką do zębów z użyciem niewielkiej ilości pasty. Po takim czyszczeniu kamień należy oczywiście osuszyć i gotowe - wygląda praktycznie jak nowy.

Samo złoto można czyścić na różne sposoby, przy czym metody domowe są często równie bezpieczne i skuteczne jak rozwiązania stosowane przez specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Wśród najbardziej popularnych rozwiązań jest oczywiście nieśmiertelny płyn do mycia naczyń. Do wody należy dodać kilka kropel tego specyfiku i porządnie rozmieszać. W takim roztworze należy następnie umieścić zabrudzona złotą biżuterię. Po kilku minutach w takiej kąpieli złoto powinno wyglądać zdecydowanie lepiej. Należy jednak pamiętać, aby po wszystkim osuszyć je z użyciem delikatnego materiału.

Popularną metodą jest również roztwór octu i cytryny, który działa w podobny sposób jak płyn do mycia naczyń, jednak umożliwia pozbycie się bardziej intensywnych zabrudzeń.

Wiemy, w jaki sposób wyczyścić samą cyrkonię i sam złoty pierścionek, a co w przypadku, kiedy oba elementy są połączone? Po pierwsze, należy się upewnić, w jaki sposób zamontowany został kamień w naszym pierścionku. Jeżeli jest on trwale osadzony i zabezpieczony za pomocą np. elementów pierścionka, to bez problemu możemy go umyć z zastosowaniem obydwu powyższych metod. Po drugie, jeśli jednak cyrkonia została przytwierdzona do pierścionka za pomocą kleju, to nie powinniśmy zanurzać takiej biżuterii w roztworach, gdyż mogą one spowodować rozpuszczenie się wspomnianego kleju i odpadnięcie kamienia. Zamiast tego można zastosować ściereczkę nasączoną np. wodą z delikatnym mydłem i delikatne pocieranie zabrudzonego pierścionka.

Czyszczenie złota z cyrkoniami nie jest skomplikowanym procesem, jednak zanim się do tego zabierzemy, warto odpowiednio się przygotować i co najważniejsze, nie spieszyć się.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię