Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?
Jak mawia stare przysłowie: „Nie wszystko złoto, co się świeci”. Ma ono tak naprawdę dwa znaczenia. Pierwsze przestrzega, żeby nie brać tego, co widzimy, za absolutny pewnik, lepiej poczekać, aż nieskazitelna, błyszcząca warstwa zewnętrza opadnie, ukazując wnętrze. Drugie zaś mówi o tym, że nie wszystko, co uważamy za istotne, w rzeczywistości ma tak dużą wagę, jaką do tego przykładamy. Warto spróbować spojrzeć na daną sytuację na chłodno, zdystansować się.
Jednak teraz będziemy mówić o złocie w kontekście dosłownego znaczenia tego przysłowia. Ile razy otrzymałeś od kogoś podarunek w formie biżuterii bądź sam go sobie sprawiłeś, a po bliższym kontakcie z przedmiotem zacząłeś mieć wątpliwości, czy to, co trzymasz w rękach, to prawdziwe złoto? Chcemy rozwiać Twoje wątpliwości, dlatego przedstawiamy domowe sposoby na sprawdzenie rzeczywistej zawartości tego kruszcu w biżuterii.
Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Domowe sposoby
Istnieje kilka mniej i bardziej skomplikowanych sposobów na sprawdzenie, czy posiadane przez Ciebie złoto jest prawdziwe. Zamiast korzystać z jednego, warto porównać wyniki z kilku, ponieważ nie zawsze pojedynczy test da Ci gwarancję.
Pierwszy i najprostszy sposób to znalezienie tzw. próby złota. Jest to liczba wybita na wyrobie w trudno dostępnym miejscu. Informuje posiadacza o procentowej zawartości tego kruszcu w danym przedmiocie, bardzo rzadko się ją podrabia. Najczęstsze próby to: 333, 585, 750, 960 oraz 990. Wystarczy, że po dwóch pierwszych cyfrach postawisz przecinek i już będziesz wiedział, ile procent złota znajduje się w stopie, a im wyższa liczba, tym go więcej.
Drugą metodą jest dokładne obejrzenie przedmiotu w poszukiwaniu przebarwień. Metoda ta zadziała, gdy sprawdzisz biżuterię u jubilera lub w domu właściwie ją przechowujesz, chroniąc złoto przed reakcją z pierwiastkami znajdującymi się w powietrzu, wodzie lub na powierzchni, na której się znajduje. Na odpowiednio konserwowanym kruszcu nie mają prawa pojawić się jakiekolwiek plamy lub przebarwienia. Jeśli takie zauważysz, prawdopodobnie Twoja biżuteria jest jedynie pozłacana lub nie zawiera złota.
Trzeci sposób stanowi tzw. próba magnesu. Złoto jest diamagnetykiem – oznacza to, że nie wykazuje przyciągania, ponieważ pola magnetyczne elektronów wewnątrz ciała równoważą się. Z tego względu, jeśli zadziałasz magnesem na biżuterię z tego kruszcu, nie powinna się z nim połączyć.
Czwartą metodą jest analiza ceny, za jaką sprzedawca oferuje swoje wyroby. Złoto należy do metali szlachetnych, z tego względu ma wysoką wartość. Ponadto wyroby kosztują jeszcze więcej od surowego materiału, ponieważ wykonanie biżuterii lub jakiegokolwiek innego przedmiotu z tego kruszcu należy do zajęć czasochłonnych, skomplikowanych i wymagających niebywałej precyzji. Dlatego, jeśli masz do czynienia z wyrobem, który kusi atrakcyjną ceną, zastanów się oraz dokładnie obejrzyj przedmiot, aby nie dać się oszukać.
Piąty sposób stanowi tzw. próba Archimedesa. Nazwa brzmi, jakby była ona czymś skomplikowanym, ale tak naprawdę nie jest trudna do wykonania oraz stanowi jedną z najdokładniejszych metod. Potrzebujesz szklanki z wodą, wagi kuchennej, kalkulatora, a także wiedzy, że gęstość złota jest równa 19,3 g/cm3. Najpierw musisz zważyć przedmiot i zapisać jego dokładną masę. Następnie na wadze układasz naczynie z wodą, a po wytarowaniu wkładasz do niego wyrób. Wartość, którą zobaczysz to ilość wypartej przez przedmiot wody. Teraz czeka Cię nieco matematyki. Musisz podzielić zapisaną wcześniej wagę wyrobu przez wartość wyświetlaną po wrzuceniu biżuterii do wody. Jeśli otrzymana liczba wynosi mniej więcej 19,3 g/cm3, to znaczy, że masz do czynienia z prawdziwym złotem. Jeśli nie – biżuteria została wykonana z innego metalu.
Teraz już wiesz, jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe domowymi sposobami. Nie należy to do trudnych rzeczy, wystarczy kilka akcesoriów, które każdy z nas posiada w kuchni, oraz trochę sprytu, a w mig dowiesz się, czy posiadane przez Ciebie przedmioty mają tak dużą wartość, jak sądzisz.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.