Jaka próba złota jest najlepsza?
Na świecie istnieje wiele różnego rodzaju mniej lub bardziej cennych kruszców. Wśród nich za jedno z najbardziej wartościowych uchodzi złoto. To na podstawie jego wartości częściowo ustalane są wysokości walut w wielu krajach i nie tylko. Złoto jest powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Najczęściej możemy spotkać je oczywiście w jubilerstwie. Stanowi ono jeden z podstawowych materiałów, z których wytwarza się biżuterię oraz różnego rodzaju drobne ozdoby do noszenia. Oprócz tego złoto można znaleźć m.in. w elektronice, gdzie stanowi ważną składową wielu podzespołów, na przykład procesorów czy układów scalonych.
Wiele osób zadaje sobie pytanie - skoro złoto jest wykorzystywane do ustalania wartości różnych rzeczy w tym pieniędzy, w jaki sposób określić wartość samego złota? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule, do którego lektury zapraszamy.
Próba złota - co to takiego?
Złoto samo w sobie jest dosyć miękkim metalem. Oznacza to, że jeżeli wykonamy z jego czystej postaci na przykład biżuterię, to nie będzie cechować się niezbędną trwałością. Biorąc pod uwagę wartość tego kruszcu, nie jest to dobra sytuacja. Z tego względu w celu utwardzenia go, uzyskania większej elastyczności oraz możliwości formowania go w różnego rodzaju elementy biżuterii, stosuje się domieszki innych metali. Tego typu dodatki mają wpływ na właściwości oraz cenę produktu końcowego. W celu oceny wartości danego wyrobu stosuje się miarę, która powszechnie znana jest jako próba złota. Zgodnie z definicją stanowi ora sposób wskazania, ile dokładnie jednostek czystego kruszcu znajduje się w jednym tysiącu jednostek masy konkretnego stopu. Dla przykładu: jeśli element biżuterii oznaczony został próbą 333, oznacza to, że składa się on w 33,3% z czystego złota, a pozostała wartość to inne metale.
Co ciekawe - mogłoby się wydawać, że termin “próba złota” jest określeniem w miarę nowoczesnym, który pojawił się wraz z rozwojem sztuki jubilerskiej. Prawda jest jednak dużo bardziej zaskakująca, ponieważ korzystali z niego już nasi starożytni przodkowie. Co ciekawe, pełnił on taką samą funkcję, w jakiej używamy go dzisiaj.
Jakie są powszechnie stosowane próby złota?
Na powyższe pytanie istnieją w zasadzie dwie odpowiedzi. To, która jest prawidłowa, zależy m.in. rodzaju wyrobu wykonanego ze złota. Jeśli chodzi o jubilerstwo, najczęściej można spotkać się z trzema próbami: 333 (czyli 33,3% złota w stopie), 585 (czyli 58,5% złota w stopie, a także 750 (czyli aż 75 procent złota w stopie). Oczywiście istnieje wiele innych prób, jednak nie są one zbyt powszechnie spotykane. Można trafić na wyroby oznaczone wartością 900 lub nawet 999, jednak przeważnie są to przedmioty kolekcjonerskie, które nie nadają się do noszenia na co dzień. Za czyste złoto uznaje się natomiast wyroby o próbie 999,9 - takie oznaczenie można spotkać jedynie na sztabkach złota.
Jaka próba złota jest najlepsza?
Każda próba złota ma swoje plusy i minusy. Jedne są bardziej wartościowe, inne wykazują się natomiast ponadprzeciętną trwałością. Jaka próba złota jest dobra? To pytanie bardzo często zadaje wiele osób na różnych grupach dyskusyjnych poświęconych tematom wyrabiania biżuterii i nie tylko. Odpowiedź nie należy jednak do najprostszych. Wiele zależy bowiem od tego, do czego ma zostać wykorzystany dany stop i czy ma to być przedmiot mniej czy bardziej wartościowy. W przypadku biżuterii nie da się rozróżnić stopu gołym okiem. O tym, jakiej próby jest złoto, z którego został wykonany pierścionek, naszyjnik czy kolczyki, będzie świadczyć jego cena - im mniejsza wartość, tym niższa próba.
Jeśli weźmiemy pod uwagę wskaźnik popularności, to można otwarcie stwierdzić, że będzie to próba 585. Cechuje się ona trwałością (dzieje się tak za sprawą domieszki innych metali), a w dodatku ma wysoką wartość. Właśnie dlatego jest tak często wybierana na całym świecie. Natomiast kwestia dotycząca tego, jaka jest najlepsza próba złota, ostatecznie zależy od naszych preferencji, a także możliwości finansowych w danym momencie
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.