Czym czyścić pozłacaną biżuterię?

Pozłacana biżuteria jest bardzo popularna i pięknie wygląda, a przy tym ma dużo bardziej przystępną cenę, niż wyrób z czystego złota, o czym możesz przekonać się, przeglądając ofertę naszego sklepu. Wykonywana jest ze srebra, a następnie w wyniku galwanizacji pokrywana złotą powłoką. Często można spotkać się z opiniami, że w efekcie jest dużo mniej trwała. Prawda jest jednak taka, że bardzo wiele zależy od tego, jak się o nią dba. Warstwa złota zabezpiecza srebro przed utlenianiem, przedłuża więc jego żywotność i piękny wygląd. Zatem jak dbać o pozłacaną biżuterię, by wyglądała doskonale przez długi czas?

Od czego zależy trwałość biżuterii pozłacanej?

Przede wszystkim od grubości powłoki – zwykle jest ona cienka, maksymalnie osiąga 0,5 mikrometra, rzadko zdarza się, by była nakładana podwójnie. Oczywiście, im wyższej próby złoto, tym trwalszy efekt – 24-karatowe sprawi, że ozdoby staną się wytrzymałe, odporne na ścieranie i zarysowania i będą cieszyć oko bardzo długo.

Bardzo istotną kwestią jest sposób przechowywania. Pozłacana biżuteria powinna być trzymana w suchym, ciemnym miejscu, najlepiej zamknięta w pudełku, gdzie nie będzie wystawiona na działanie powietrza i wilgoci. Zabrudzenia, które pojawiają się na niej, to zazwyczaj kurz, tłuszcz, pot, ślady kosmetyków, perfum, czy dezodorantów. Zwykle tego typu ozdoby mają bardzo bliski kontakt z naszym ciałem i towarzyszą nam podczas wykonywania wielu czynności w ciągu dnia. Warto zatem pamiętać, żeby ściągać je podczas np. sprzątania, gdy szczególnie łatwo mogą się uszkodzić.


Jak czyścić biżuterię pozłacaną?

Podstawową czynnością, pozwalającą pozłacanej biżuterii zachować blask, jest oczywiście właściwe, regularne czyszczenie. Nie każdy środek chemiczny się do tego nadaje. Z drugiej strony istnieje wiele skutecznych sposobów domowych, by sobie z tym poradzić. Czym wyczyścić pozłacaną biżuterię, żeby jej nie uszkodzić?

Zabrudzone ozdoby należy przede wszystkim czyścić bardzo delikatnie, unikając szorowania. Można użyć specjalnego środka do czyszczenia biżuterii pozłacanej - wystarczy zanurzyć ją w nim na krótką chwilę, a następnie wypłukać i wysuszyć. Ważne, by nie narażać jej na zbyt długą kąpiel w preparacie. Jak wyczyścić pozłacaną biżuterię domowymi sposobami? Po pierwsze możesz użyć pasty do zębów i miękkiej szmatki. Odrobinę pasty (o gładkiej konsystencji! Nanieś na ściereczkę i przetrzyj ozdoby – szybko odzyskają blask, a polerowanie nie powinno zająć Ci więcej niż pół minuty. Możesz również zasypać umieszczoną w naczyniu biżuterię sodą oczyszczoną (tak, by była nią cała przykryta) i zalać wrzątkiem. Po kilku minutach opłucz ją wodą i wytrzyj dokładnie.

Dobrze sprawdzi się również krótka kąpiel z dodatkiem płatków mydlanych lub amoniaku – wystarczy zanurzyć ozdoby w roztworze na kilka chwil, a potem opłukać wodą i osuszyć. Zadziała również mieszanka soli z sokiem z cytryny (zwłaszcza na szczególnie uporczywe zabrudzenia) oraz umieszczenie na moment biżuterii w spirytusie denaturowanym i wypolerowanie jej.

Czym wyczyścić pozłacaną biżuterię?

Do przecierania pozłacanej biżuterii należy używać miękkich szmatek lub szczoteczek. Na pewno trzeba unikać za to ostrych gąbek i szczotek, mogących porysować złotą powłokę. Jeżeli biżuteria ozdobiona jest kamieniami szlachetnymi lub cyrkoniami, najlepiej ograniczyć się do przetarcia jej i polerowania – a unikać zanurzania w czymkolwiek, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na kamienie. Czym czyścić pozłacaną biżuterię? Oczywiście zawsze najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będzie zakup profesjonalnego płynu do czyszczenia biżuterii pozłacanej albo oddanie jej do jubilera. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię