Jak sprawdzić czy kamień jest szlachetny?

Kupowanie biżuterii jest bez wątpienia ekscytujące. Z pewnością wiąże się z długim czasem wybierania i wyjątkową okazją lub chęcią sprawienia przyjemności sobie bądź komuś bliskiemu. Istnieje wiele źródeł, skąd można wziąć estetycznie wykonane produkty. Niestety, na rynku nadal działają oszuści, którzy oferują drogie egzemplarze, rzekomo zdobione kamieniami szlachetnymi, które w praktyce okazują się zwykłym, wyszlifowanym szkłem. Z tego powodu w niniejszym tekście podpowiemy, jak rozpoznać, czy kamień jest szlachetny.
 
Obecnie na rynku jubilerskim powszechne jest pojęcie „kamienie jubilerskie”. To materiały ozdobne stosowane w wytwórstwie biżuterii, które są pochodzenia naturalnego, ale również sztucznego. Można nawet spotkać się ze sztucznymi diamentami! Tymczasem kamienie szlachetne to zwykle cztery materiały – diament, szmaragd, rubin oraz szafir. Wyróżnia się także kamienie półszlachetne. Podział jest stosowany głównie ze względu na wartość oraz twardość. 
 
Co ciekawe, wspomniane kamienie sztuczne mogą posiadać właściwości optyczne, chemiczne i fizyczne takie same, jak ich naturalne odpowiedniki. Z tego powodu ciężko „domowymi sposobami określić”, czy dany kamień jest faktycznie szlachetny. 
 

Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?

 
Co prawda bez profesjonalnych badań ciężko określić autentyczność kamienia, jednak istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc w odróżnieniu tego fałszywego od oryginalnego. W takim razie na co zwracać uwagę?
 
Szlif – sposób wykończenia jest bardzo istotny w jubilerstwie, w którym przykłada się wagę do najmniejszych szczegółów. Jeśli kamień nie ma dokładnie wyszlifowanych, symetrycznych krawędzi, to zapewne jest to fałszywka. 
 
Kolor – jeśli mimo niskiej ceny kolor kamienia jest wyjątkowo intensywny i zbyt idealny, to również może wskazywać na fałszywy produkt.
 
Twardość – kamienie szlachetne są wyjątkowo twarde, dlatego nie powinny mieć zarysowań na swojej powierzchni. Miękkie imitacje mogą również zmatowić przez wpływ czasu. Pojawiają się też zaokrąglenia na krawędziach, na których ich wcześniej nie było.
 
Inkluzje – jeśli w kamieniu pojawiają się wrostki lub drobne zanieczyszczenia we wnętrzu, to jest to normalne dla kamieni szlachetnych. Syntetyki mogą natomiast wyglądać zbyt perfekcyjnie. 
 
Oprawa - jeżeli rzekomo diamentowy pierścionek posiada pierścień z metalu, to zapewne nie jest to kamień naturalny - tak cenne kamienie montuje się w towarzystwie metali szlachetnych, czyli złota i srebra, rzadziej platyny. 
 
Certyfikat – wyroby jubilerskie powinny być zaopatrzone w certyfikat, który potwierdza jego wartość, ustaloną w warunkach laboratoryjnych. Znajdują się na nim zwykle dane laboratorium oraz podpis specjalisty - można te informacje łatwo zweryfikować. 
 

Jak sprawdzić kamienie szlachetne?

 
Diament – żeby rozpoznać diament, warto wykonać próbę na szybie. Ze względu na swoją twardość, kamień z łatwością ją przetnie, czego nie są w stanie uczynić syntetyki, które najczęściej wykonuje się ze zwyczajnego szkła.
 
Rubin – rubin naturalny posiada żywy i jasny kolor. Fałszywe są mętne i matowe. 
 
Szafir – jest niemal tak twardym materiałem jak diament, dlatego można w jego przypadku zastosować tę samą metodę. 
 
Szmaragd – wnętrze szmaragdu często posiada niedoskonałości i inkluzje, jednak jeśli dostrzeże się je na powierzchni – może to świadczyć o nieautentyczności. 
 

Kupuj ze sprawdzonych źródeł

 
Doświadczone i renomowane sklepy jubilerskie nie pozwalają sobie na fałszowanie informacji przy sprzedaży, dlatego zawsze kupuj w sprawdzonych punktach. Z tego powodu zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię